Głównym bohaterem serialu „The Good Doctor” jest młody chirurg z zespołem sawanta, który zostaje przyjęty do pracy na oddział chirurgii w prestiżowym szpitalu. Czy osoba, która nie potrafi nawiązywać kontaktów z ludźmi, może rzeczywiście ratować im życie? Czy człowiek, u którego zdiagnozowano autyzm, może być chirurgiem, wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie medycyny? Polsat Seriale rozpoczyna emisję dramatu medycznego, który bije rekordy popularności w USA i z powodzeniem prezentowany jest na całym świecie.
Telewizyjny przebój
Twórcami tego telewizyjnego hitu są: David Shore (pomysłodawca i producent innego medycznego przeboju telewizyjnego – „Dr House”) i Daniel Dae Kim (gwiazda seriali: „Lost” i „Hawaii Five-O” i producent telewizyjny).
Dr Shaun Murphy (Freddie Highmore), młody autystyczny chirurg, przenosi się ze spokojnego wiejskiego życia w stanie Wyoming do wielkiego miasta w Kalifornii, by ukończyć studia medyczne i dołączyć jako rezydent do zespołu chirurgicznego prestiżowego szpitala Św. Bonawentury w San Jose. W mgnieniu oka dokonuje w swoim umyśle symulacji, niczym komputer najnowszej generacji. Ma doskonałą pamięć mechaniczną i potrafi raz przeczytaną informację zapamiętać na zawsze. Ale mimo ponadprzeciętnych zdolności nie radzi sobie w życiu codziennym. Ten upośledzony geniusz jest samotny, bo nie potrafi zbliżyć się do ludzi. Jedyną osobą, która go wspiera, jest jego mentor, dr Aaron Glassman (Richard Schiff) – prezes zarządu szpitala Św. Bonawentury w San Jose. Kwestionuje on uprzedzenia władz tej placówki i personelu, i siłą osobistej perswazji doprowadza do zatrudnienia dr Murphy’ego na tamtejszym oddziale chirurgicznym. Shaun będzie musiał pracować ciężej niż kiedykolwiek wcześniej, poruszając się z trudem w nowym środowisku i nawiązując relacje międzyludzkie na przekór swoim ograniczeniom, aby udowodnić swoim nowym koleżankom i kolegom, że jego niezwykły dar medyczny ratuje życie. Dr Murphy polega na swoich doskonałych umiejętnościach. Czy to wystarczy, by obalić sceptycyzm innych chirurgów i pacjentów?
Uznana obsada – ciekawi bohaterowie
Jako dr Shaun Murphy występuje w tym serialu Freddie Highmore – nominowany za tę kreację do nagrody Złotego Globa i wielu innych prestiżowych wyróżnień. Partnerują mu: Antonia Thomas jako dr Claire Browne – jego koleżanka, podobnie jak on rezydentka, ale w przeciwieństwie do Shauna ona zawsze kieruje się empatią; Nicholas Gonzalez jako jego bezpośredni szef, dr Neil Melendez – chirurg nadzorujący rezydentów chirurgii w szpitalu Św. Bonawentury, perfekcjonista z sercem; Hill Harper jako dr Marcus Andrews – chirurg plastyczny i członek Rady Nadzorczej tego szpitala, jeszcze lekarz czy już polityk; Richard Schiff jako dr Aaron Glassman; Tamplyn Tomita jako Allegra Aoki – przewodnicząca i wiceprezeska fundacji, która finansuje i kontroluje ten szpital; Christina Chag jako dr Audrey Lim – chirurg urazowy, silna kobieta w świecie zdominowanym przez mężczyzn; Fiona Gubelmann jako dr Morgan Reznick – rezydentka internistyczna, osoba arogancka i skłonna do rywalizacji; Will Yuan Lee jako dr Alex Park – były policjant, który po 15 latach służby zdecydował się zostać lekarzem, ma cyniczną osobowość, ponieważ widział w ludziach to, co najgorsze; Paige Spara jako Lea Dilallo – sąsiadka Shauna, wkrótce potem jego przyjaciółka i w przyszłości być może ktoś więcej dla mężczyzny, który nie wierzy w miłość i nie umie zbliżyć się do kobiety.
Hit wprost z… Korei
Jednym z najbardziej znanych i popularnych sawantów w historii był Amerykanin Kim Peek. Nazywany „chodzącą encyklopedią”, bo wystarczyło, aby raz przeczytał jakąkolwiek informację i zapamiętywał ją dokładnie i na zawsze. Jego życie stało się kanwą oscarowego filmu „Rain Man” z 1988 roku, w którym w postać wybitnego upośledzonego wcielił się Dustin Hoffman.
„The Good Doctor” to amerykański dramat medyczny, oparty na południowokoreańskiej serii telewizyjnej z 2013 roku pod tym samym tytułem. Aktor Daniel Dae Kim (gwiazda seriali: „Lost” i „Hawaii Five-O”) kupił prawa dla swojej firmy produkcyjnej i usiłował zainteresować tym projektem swoją macierzystą sieć telewizyjną – CBS. Bez efektu. Ponieważ jednak czuł się głęboko emocjonalnie związany z tym projektem, to, niczym bohater tego serialu, z uporem i wytrwałością dążył do jego realizacji. Wierzył w sukces i w końcu zawarł umowę z Sony. Wspólnie z tym potentatem na amerykańskim rynku telewizyjnym zatrudnili Davida Shore’a, twórcę innego medycznego przeboju – „Dr House”, by zajął się rozwojem amerykańskiej wersji „The Good Doctor”, obecnie z powodzeniem prezentowanej na całym globie.
The Good Doctor 13 października od 21:00 w Polsat Seriale – po dwa odcinki tygodniowo. Powtórki w każdą sobotę, od 16 października o 14:00.