„Mental” porusza niezwykle ważny i bardzo aktualny temat problemów zdrowia psychicznego. To odważnie pokazane, prosto z mostu i bez cenzury, historie czwórki bohaterów u progu dorosłości, których drogi krzyżują się na oddziale szpitala psychiatrycznego. Serial omawia problemy depresji, uzależnień, schizofrenii oraz innych chorób i zaburzeń psychicznych, które w świetle najnowszych danych dotykają ogromną liczbę młodych osób w Polsce i na świecie.
Format powstał na podstawie głośnej fińskiej produkcji stacji YLE. W polskiej wersji wystąpili m.in. Janusz Chabior, Michał Czernecki, Martyna Byczkowska i Sandra Drzymalska.
- Premiera serialu już dziś tylko w Polsat Box Go. W pakiecie Polsat Box Go Premium są dostępne od razu wszystkie odcinki formatu.
- Równolegle z premierą akcję informacyjną na temat zdrowia psychicznego młodzieży rozpoczyna Interia, inspirując do zwrócenia uwagi na problemy poruszane w serialu: https://mental.interia.pl/
Prawdziwe problemy
Młodzi bohaterowie serialu: Jaskółka, Wiktor, Maria i Kogut to osoby, które mierzą się z wieloma trudnościami natury psychicznej. Borykają się z nimi z różnych przyczyn, bez wsparcia od najbliższych i środowiska, w którym żyją. Z ich historiami utożsamiać się może wielu młodych ludzi, którzy często samotnie radzą sobie z własnym cierpieniem i niezrozumieniem otoczenia.
– Temat problemów psychicznych traktowany jest w Polsce po macoszemu. Zwłaszcza w ostatnich latach statystyki mówią o nagłym wzroście problemów psychicznych u młodzieży, ale nie tylko. Jednak zwłaszcza u młodzieży możemy mówić o pladze depresji. Dotychczas nie było żadnego filmu czy serialu, który opowiadałby o tym zjawisku – mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu „Mental”.
– Ten serial pod lekkością i poczuciem humoru kryje dużo emocji i prawdy – dodaje Sandra Drzymalska, odtwórczyni roli Marii, bohaterki mierzącej się m.in. z depresją. – Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie uświadamiało ludzi i pokazywało, że dyskusja na ten temat jest potrzebna. Każdy z nas może się zderzyć z problemami zdrowia psychicznego.
Poznaj obsadę
W produkcji wystąpili m.in.: Janusz Chabior, Michał Czernecki, Martyna Byczkowska, Sandra Drzymalska, Mateusz Górski, Kacper Olszewski, Rozalia Mierzicka, Sara Celler-Jezierska i Robert Płuszka.
Każdy z odcinków serialu kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc.
Depresja i zaburzenia lękowe najczęściej diagnozowane
O temacie pogarszającego się zdrowia psychicznego młodzieży, który porusza serial „Mental”, jest głośno od kilku lat, a problem wzmocniło jeszcze doświadczenie pandemii. Badania światowe i polskie alarmują o coraz większym problemie występowania wśród młodych zaburzeń lękowych i depresji. Według światowego raportu UNICEF z października 2021 r. z diagnozą zaburzenia zdrowia psychicznego żyje na świecie 13% młodych ludzi w wieku 10-19 lat – to ponad 160 mln osób. W Polsce to ponad 409 tys. nastolatków (181 tys. dziewcząt i 228 tys. chłopców). Edukacja na temat zdrowia psychicznego i możliwości otrzymania pomocy jest bardzo ważnym elementem wsparcia dorosłych, dzieci i młodzieży, których dotyka ten problem.
Specjalna akcja informacyjna Interii na temat problemów zdrowia psychicznego
Równolegle z premierą serialu startuje również specjalna sekcja w portalu Interia poświęcona serialowi i problemom, jakie porusza. Znajdą się tam wywiady z ekspertami, osobami, które doświadczyły różnego rodzaju trudności natury psychicznej, artykuły, które przybliżą tę tematykę, a także ważne telefony, gdzie można zgłosić się po pomoc.
„Mental” – gdzie oglądać?
Serial w całości (8 odcinków) jest dostępny od dziś wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium. Można go oglądać bez reklam w dowolnym miejscu i czasie na stronie polsatboxgo.pl oraz w aplikacji: na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Harmony OS, w wybranych Smart TV, Android TV, za pośrednictwem Apple TV i Amazon FireTV oraz w dekoderach. Serwis zapewnia funkcje Chromecast i AirPlay umożliwiające przesyłanie obrazu z telefonu lub tabletu np. na ekran TV. Promocyjna cena pakietu to 30 zł za 30 dni.
W pakiecie Polsat Box Go Premium oprócz najnowszej produkcji „Mental” i seriali premium (m.in.: „Backdoor. Wyjście awaryjne”, „Układ”, „Osaczony”, „Cień”, „Mecenas Porada”) widzowie znajdą kinowe hity, wybrane także w jakości 4K (m.in.: „Parasite”, „Paddington2”, „Ślicznotki”), wydarzenia specjalne (np. koncert Adele z Los Angeles połączony z rozmową z Oprah Winfrey), najlepsze polskie i zagraniczne seriale, produkcje Telewizji Polsat przed premierą w telewizji, ponad 100 kanałów TV, bogatą bibliotekę bajek i rozrywki.
Źródła i pomocne publikacje nt. zdrowia psychicznego
UNICEF:
- The State of the World’s Children 2021: On My Mind–Promoting, Protecting and Caring for Children’s Mental Health: LINK
- Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie: LINK
Publikacje Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:
Hmm… powinno się pokazywać też, jak wyglądają badania, czy pojawiają się przy nich problemy. Robiłem dziecku RTG w Krakowie. Ile było strachu ze strony córki, a to przecież nic groźnego 😉 https://efficlinic.pl/diagnostyka-obrazowa/rtg/ Przygotowujcie bliskich do badań.